You are currently viewing FAQs със Софи

FAQs със Софи

1. Какво те вдъхнови да станеш инструктор по пилатес?

Трудно е да се каже с няколко думи, но мисля, че за някой, който оценява физическата култура, чарът на пилатеса не може да бъде скрит. Веднъж щом човек приключи и с първата си тренировка, чувството на удовлетвореност затвърждава ползите. Желанието да стана инструктор се зароди, след като си казах, че искам да помагам на други да усетят колко обогатяващ е метода на Джоузеф Пилатес.

2. А с какво се занимаваше, преди да станеш инструктор?

Завърших със специалност класически балет. Доста професии смених оттогава, търсейки себе си, но накрая се върнах точно там, от където започнах – обратно при движението и любовта ми към него.

3. Каква е основната разлика между пилатес на постелка и пилатес на реформър, според теб?

Основната разлика е липсата на уреда! Шегата настрана, пилатеса на мат връща практикуващия към основите – там, откъдето е започнало всичко, когато все още методът е бил наричан “контрология”. Реформър пилатесът и този на мат се различават по това как предизвикват тялото да работи. Казано на кратко, в единия случай, тялото се бори срещу гравитацията, в другия – срещу постоянното противоположно дърпане на пружините.

4. Какво е най-важното, което трябва да знаят клиентите, които започват да практикуват пилатес?

Най-важното, което трябва да знаят новите практикуващи, е, че умението да се вслушват в тялото си е изключително важно, за да живеем пълноценно. Затова препоръчвам всеки съзнателно да работи върху развиването на това умение, когато сме заедно в залата.

5. Кои са основните ползи от пилатеса за тялото и ума?

Пилатесът има множество ползи при продължително практикуване. Той развива контрол, проприосепция, дисциплина, та дори и смирение. С повече фокус и постоянство човек може много да промени в себе си за по-добро.

6. Как подготвяш часовете си и как избираш упражненията, които включваш в тях?

Подготовката за всеки час може да се различава доста според клиента и неговите нужди. Колкото по-добре познавам клиента, толкова по-специализирани тренировки мога да съставя. Процесът обикновено започва с лист хартия и химикал, където изграждам програмата за часа. Не че няма други методи за изготвянето на план, но този ми е любим.

7. Как се справяш с начинаещи клиенти, които имат ограничена гъвкавост или други физически ограничения?

Все от някъде трябва да се започне и винаги има върху какво да работим. Всеки един човек има физически ограничения. Това не трябва да ни спира, а точно обратното – нуждите на всеки дават тон на тренировките и цел, към която да се стремим.

8. Как подхождаш към корекцията на техниката на клиентите по време на часовете?

Важно е да се отреагира бързо, след като се забележи нужда от поправка, за да избегнем затвърждаване на погрешно изпълнение на дадено движение. Това се случва вербално или чрез наместване на клиента.

9. Как мотивираш клиентите си да продължават да се развиват и подобряват в пилатеса?

Често не се налага нарочно да мотивирам хората. Те сами забелязват прогреса и начина, по който тренировките ги карат да се чувстват. Това само по себе си ги стимулира, но никога не пречи да се обръща внимание на напредъка, който имат. Постоянството върши чудеса.

10. Какви са твоите цели като инструктор по пилатес в следващите няколко години?

За основна цел имам да продължавам да черпя знания и да се усъвършенствам. Всекидневно излизат проучвания и открития в сферата и това несъмнено вдъхновява.