Д-р Кристина Мерджанова – нутрициолог, лицензиран здравен консултант, хореограф и танцьор – и екипът на BalanSense Studio ви канят на специалното събитие “Eat, Train & Love After 35”, което ще се проведе на 12-ти април в BalanSense Студио. Събитието е посветено на здравето и благополучието на жените в перименопауза и менопауза, като акцентира върху баланса между храненето и движението. В програмата ще се включат класове по сила и баланс с Юлия Трайкова, лекция за храненето с д-р Мерджанова и клас по стречинг и мобилност с Ася Павлова.
Д-р Мерджанова отговори на някои ключови въпроси, свързани с концепцията на “Eat, Train & Love After 35”, като подчерта важността на балансираното хранене и целенасочената физическа активност за жените в перименопауза и менопауза:
1. Как да адаптирам хранителния си режим спрямо нуждите на тялото ми и целите ми (например отслабване, мускулен тонус, повече енергия)?
Хранителният режим трябва да е съобразен с натоварването на тялото. Всеизвестно е, че преди тренировка ядем въглехидрати, а след нея протеини. Много важно е храната да е качествена и без оцветители, консерванти, хормони; без бяла захар, бяло брашно, палмова мазнина и т.н.
2. Кои са основните грешки, които хората допускат при балансираното хранене?
Основните грешки, които допускат хората е да спазват диети, които дават кратки резултати и са стресови за организма. Хранителният режим е за цял живот, трябва да изпитваме удоволствие от храненето, а не ограничение . Това е възможно и постижимо, когато имаме знанията за храната и нейното комбиниране. Най-големият проблем е изключването на определени групи храни, което води до дефицити в организма.
3. Има ли специфични храни или хранителни добавки, които биха подобрили възстановяването ми след тренировка?
След тренировка е добре да се погрижим за мускулите с правилен прием на протеини, които могат да бъдат и растителни и животински. Всеизвестно е, че все повече професионални спортисти имат интерес към вегетарианството и веганството, но това е личен избор на всеки човек. Много изследвания показват, че те нямат дефицити.
4. Как да се храня, ако тренирам вечер и не искам да претоварвам организма си преди сън?
Храненето преди сън трябва да се случва няколко часа по-рано, за да може стомахът ни да почива по време на сън. Ако работим до късно или имаме ангажименти късно вечер това не означава, че трябва да се храним до 19 часа и след това да изпитваме глад, който да доведе до преяждане. Организмът трябва да може да набавя храна, когато се нуждае от нея. Тялото подава сигнал и трябва да се научим да го слушаме и да му се доверяваме. Обикновено вечерята е салата и протеин. Задушени зеленчуци, ядки, семена също трябва да присъстват в менюто ни.
5. Как да избера най-подходящия двигателен режим спрямо нивото си на активност и физическото ми състояние?
Избирането на двигателен режим е строго индивидуален за всеки човек според неговото желание. Едно от нещата, което се случва при остаряване е загуба на сила и гъвкавост, затова е добре да помислим как да ги съхраним в годините.
6. Колко често и с каква интензивност трябва да тренирам, за да постигна устойчиви резултати?
Колко често трябва да тренирам също е строго индивидуално и зависи от желанието и възможностите. Лично аз тренирам всеки ден, но това е свързано с професията ми на професионален танцьор и състезател. Ако тялото ми подаде сигнал, че има нужда от почивка му я давам. Доверете се на вътрешното си усещане за това какъв е капацитетът на възможностите Ви.
7. Как да комбинирам различни видове тренировки (пилатес, силови, кардио) за балансирано развитие?
Комбинирането на тренировки зависи отново от възможностите Ви, но трябва да се опитвате да има разнообразие. Сила, гъвкавост, следователно аеробни и анаеробни тренировки трябва да се комбинират за най-добър резултат.
8. Как да предотвратя травми и претоварване при по-интензивен двигателен режим?
За да няма травми е много важно как изпълнявате различни упражнения. Доверете се на инструктора си и неговата професионална квалификация. Много често при изпълнение на нови и различни упражнения може да получите мускулна треска и това е знак за добре свършена работа. Проблемът е ако не спазвате правилното изпълнение на дадени движения или упражнения, трябва да пазите тялото си от травми и наранявания, избирайте винаги квалифицирани специалисти.
При интензивен режим на тренировки тялото отново ще Ви подаде сигнал какъв е неговия лимит. Не бива да присилвате излишно тялото заради бърз резултат. Всичко това е ненужен стрес за организма. Добрите резултати са част от живота ни, а не краткосрочна работа с голям интинзитет с цел да отидем в добра форма на почивка.
9. Как да адаптирам режима си, ако настъпи промяна в начина ми на живот (повече стрес, по-малко време за тренировки и т.н.)?
Каквито и промени да настъпват в живота Ви трябва да съхраните тялото си с правилна храна и движение. Движението държи стреса под контрол. Ако го пренебрегнете това ще доведе до още повече стрес. Много често психолозите съветват клиентите си при стрес да излезнат, да тичат или да ходят сред природата, но да има движение. Това редуцира незабавно стреса. Процесът винаги е двупосочен, при движение се освобождават хормони на щастието. Бъдете здрави и се грижете за себе си ❤️
Присъединете се, за да научите повече за правилните двигателни и хранителни режими, които ще ви помогнат да поддържате добро здраве и самочувствие! Повече за събитието можете да научите на следния линк.