1. С какво се занимаваше, преди да станеш масажист, и какво те вдъхнови за това?
През годините психотерапия наблюдавах връзката между ума и тялото и изследването й се превърна в нещо като фиксация. Винаги ме е запленявало как едното винаги се отразява на другото и с времето се научих да използвам тази връзка, за да си помагам. Най-често обаче търсех първо начин да облекча тялото (за да остане повече капацитет човек да работи с истинския проблем, който най-често съвсем изобщо не се крие във физическото). Така се замислих за първи път дали работа с тялото не е „каква искам да стана, когато порасна“. Не бях сигурна дали вдъхновението не се дължи на моментното ми състояние, затова реших да запиша курс по масажи – кратко и финансово постижимо начинание, чрез което да открия дали всъщност наистина това искам. Е, очевидно да, но ако трябва да бъда честна, масажите са само спирка по пътя.
2. Какви са основните ползи от класическия масаж и как може да помогне за облекчаване на стреса?
Класическият масаж подобрява кръвообращението и лимфотока, стимулира метаболизма и цялостно има положителен ефект върху органите в човешкото тяло. Стресът обикновено се отразява и в тялото, съответно отпускането на мускулите във всеки случай би допринесло за облекчаването му.
3. Каква е разликата между класическия и релаксиращия масаж? В какви случаи препоръчваш единия пред другия?
Класическият масаж се отнася повече към тялото. Релаксиращият масаж цели пълно физическо и ментално отпускане, включва нежна музика, приглушена светлина, ароматни свещи, при него няма болка, няма напрежение, използват се по-нежни, плавни похвати. Ако говорим за по-нежен, не особено физически активен човек, който иска да се отпусне и да заглуши сетивата си, бих препоръчала релаксиращ масаж. Ако обаче стресът се трупа в тялото и причинява мускулно напрежение или схващания, класическият масаж би бил по-подходящ.
4. Какво включва един типичен рейки сеанс и какви са основните ползи от тази техника?
Рейки може да се използва с лечебен ефект на физическо, ментално, емоционално и духовно ниво. Сеансите биха могли да Ви помогнат да се освободите от стреса, напрежението и негативните емоции, да засилят яснотата на съзнанието и паметта, да подобрят здравословното състояние и тонуса на организма, да Ви предоставят дълбока релаксация, да понижат болките и да възстановят връзката ум-дух-тяло. Обичайната процедура включва цялото тяло, но Рейки може да се отдава и само на отделни проблемни зони.
5. Има ли специфични техники, които използваш по време на масажа, за да подобриш кръвообращението или да облекчиш мускулното напрежение?
Разбира се, за облекчаване на мускулното напрежение например се работи концентрирано и дълбоко, таргетират се специфичните проблемни места и се обработват бавно и плътно съответните мускули.
6. Колко често препоръчваш да се прави масаж за поддържане на оптимално здраве и благополучие?
Невъзможно е да се даде обща препоръка, защото нуждата зависи от състоянието на клиента и какви точно са проблемите му.
7. Как подхождаш към клиенти с хронични болки или специфични здравословни състояния? Може ли рейки да помогне в такива случаи?
Ако хроничните болки не са резултат от по-сериозно заболяване, а са причинени например от стрес или схващания, можем да работим по-дълбоко, да наблягаме на поблемните зони, да се ползва рейки и изобщо да се предостави адекватна терапия. Ако обаче говорим за по-сериозни специфични здравословни състояния, винаги препоръчвам и препращам към колеги физиотерапевти, тъй като аз все още не съм, а считам, че те биха били осезаемо по-полезни.
8. Използваш ли някакви специални масла или аромати по време на масажа и как те допринасят за релаксацията?
Засега не използвам, но аромамасажите влизат в плановете ми за бъдеще, заради доказаните им ползи при високи нива на стрес и възпаления и проблеми на вегетативната нервна система.
9. Какви са твоите съвети за поддържане на ефекта от масажа и рейки терапията в ежедневието?
Работете със себе си и поставете психическото и физическото си здраве като първи приоритет в живота си! Всички тези алтернативни и конвенционални методи и терапии в никакъв случай не са отговор на проблемите със стреса, голямото напрежение или претоварването. Те са само помощни средства, инструменти, които можем да интегрираме в един по-цялостен процес на работа със страховете, комплексите, родовите програми, обществения натиск и хилядите други причини за склонността ни да не се грижим за себе си. Масажите биха могли истински да Ви помогнат само ако и Вие участвате. Това важи за всички терапии.
10. Защо избра BalanSense студио за мястото, на което да практикуваш?
Студиото държи на ценностите си, държи висок стандарт за клиентите си, създава и чудесни условия за служителите си. За мен е важно там, където работя, да се държи на качеството на извършваните процедури, активно да се търси обратна връзка и да има постоянен стремеж към усъвършенстване. Открих това в студио BalanSense не само в масажния кабинет, но и във всяка друга предоставяна услуга! Мястото е убежище и за духа, и за тялото.